Skip main navigation

Direct link to content

Jutta Urpilainen

Jutta Urpilainen

Current Member of Parliament

Social Democratic Parliamentary Group

Member of Parliament   19.03.2003–

Telephone:

09 432 3059

E-mail:

jutta.urpilainen(at)parliament.fi

Profession / Title:

school teacher, Master of Education

Electoral district:

Electoral District of Vaasa 19.03.2003–

Present memberships in committees:

Foreign Affairs Committee (member) 09.02.2017–

Member of the Government:

  • Minister of Finance (Katainen) 22.06.2011–05.06.2014