Arto Pirttilahti

Arto Pirttilahti

Nuvarande riksdagsledamot

Centerns riksdagsgrupp

Riksdagsledamot   20.04.2011–

Telefon:
09 432 3143
E-post:
arto.pirttilahti(at)riksdagen.fi
Yrke / titel:
agrolog
Valkrets:
Birkalands valkrets 20.04.2011–
Riksdagsuppdrag:
Stora utskottet (ersättare) 11.06.2020–
Finansutskottet (medlem) 11.12.2019–
Förvaltnings- och säkerhetsdelegationen (medlem) 06.09.2019–
Trafikdelegationen (medlem) 06.09.2019–
Arbets- och näringsdelegationen (medlem) 14.02.2020–
Ekonomiutskottet (Vice ordförande) 18.06.2019–
Arbetslivs- och jämställdhetsutskottet (ersättare) 03.04.2020–
Finlands delegation i OSSE:s parlamentariska församling (medlem) 18.06.2019–
Ledamotsassistent:
Jukka Saarimäki,
Telefon: 09 432 4161, 050 574 1452
E-post: jukka.saarimaki(at)riksdagen.fi

Tidigare medlemskap och riksdagsuppdrag

CV

Riksdagsledamotens bindningar och inkomster