Hoppa till huvudnavigeringen

Direkt till innehållet

Mikko Savola

Mikko Savola

Nuvarande riksdagsledamot

Centerns riksdagsgrupp

Riksdagsledamot   20.04.2011–

Telefon:

09 432 3161

E-post:

mikko.savola(at)riksdagen.fi

Webbplats:

Yrke / titel:

lantbruksföretagare, tradenom

Valkrets:

Vasa valkrets 20.04.2011–

Riksdagsuppdrag:

Utrikesutskottet (medlem) 18.06.2019–
Jord- och skogsbruksutskottet (medlem) 18.06.2019–
Försvarsutskottet (ersättare) 18.06.2019–
Delegationen för Utrikespolitiska institutet (medlem) 19.06.2019–31.05.2023
Finlands delegation i Natos parlamentariska församling (Vice ordförande) 21.05.2019–

Ledamotsassistent:

Jukka Saarimäki,
Telefon: 09 432 4161
E-post: jukka.saarimaki(at)riksdagen.fi