Hoppa till huvudnavigeringen

Direkt till innehållet

Antti Rinne

Antti Rinne

Nuvarande riksdagsledamot

Socialdemokratiska riksdagsgruppen

Riksdagsledamot   22.04.2015–

Telefon:

09 432 4139

E-post:

antti.rinne(at)riksdagen.fi

Webbplats:

Yrke / titel:

partiordförande, juris kandidat

Valkrets:

Nylands valkrets 22.04.2015–

Riksdagsuppdrag:

Talmanskonferensen (medlem) 11.12.2019–, (Förste vice talman) 11.12.2019–17.12.2020
Grundlagsutskottet (medlem) 14.12.2020–, (Ordförande) 16.12.2020–
Forum för internationella frågor (medlem) 11.12.2019–, (Förste vice talman) 11.12.2019–17.12.2020

Regeringsmedlemskap:

  • Statsminister (Rinne) 06.06.2019–09.12.2019
  • finansminister (Katainen) 06.06.2014–23.06.2014
  • finansminister (Stubb) 24.06.2014–28.05.2015

Ledamotsassistent:

Sofia Julin,
Telefon: 09 432 4139, 050 320 9161
E-post: sofia.julin(at)riksdagen.fi