Hoppa till huvudnavigeringen

Direkt till innehållet

Kai Mykkänen

Kai Mykkänen

Nuvarande riksdagsledamot

Samlingspartiets riksdagsgrupp

Riksdagsledamot   22.04.2015–

Telefon:

09 432 3159

E-post:

kai.mykkanen(at)riksdagen.fi

Webbplats:

Yrke / titel:

politices magister, ekonomisk expert

Valkrets:

Nylands valkrets 22.04.2015–

Riksdagsuppdrag:

Ekonomiutskottet (ersättare) 18.06.2019–
Miljöutskottet (medlem) 05.11.2020–
Finlands delegation i Parlamentariska Östersjökonferensen (medlem) 19.06.2019–

Regeringsmedlemskap:

  • utrikeshandels- och utvecklingsminister (Sipilä) 22.06.2016–11.02.2018
  • inrikesminister (Sipilä) 12.02.2018–05.06.2019

Uppdrag i riksdagsgruppen:

  • Samlingspartiets riksdagsgrupp (ordförande) 11.06.2019–

Ledamotsassistent:

Tuomas Stöckel,
Telefon: 09 432 4159
E-post: tuomas.stockel(at)riksdagen.fi