Direkt till innehållet

Juhana Vartiainen

Juhana Vartiainen

Nuvarande riksdagsledamot

Samlingspartiets riksdagsgrupp

Riksdagsledamot   22.04.2015–

Telefon:

09 432 3190

E-post:

juhana.vartiainen(at)riksdagen.fi

Yrke / titel:

politices doktor, överdirektör

Valkrets:

Helsingfors valkrets 22.04.2015–

Riksdagsuppdrag:

Talmanskonferensen (medlem) 18.06.2019–
Grundlagsutskottet (ersättare) 18.06.2019–
Social- och hälsovårdsutskottet (medlem) 18.06.2019–
Ekonomiutskottet (Ordförande) 18.06.2019–
Arbetslivs- och jämställdhetsutskottet (ersättare) 03.04.2020–
Finlands delegation i Nordiska rådet (medlem) 09.06.2015–
Forum för internationella frågor (medlem) 18.06.2019–

Ledamotsassistent:

Olli Salomaa,
Telefon: 09 432 4190
E-post: olli.salomaa(at)riksdagen.fi