Hoppa till huvudnavigeringen

Direkt till innehållet

Emma Kari

Emma Kari

Nuvarande riksdagsledamot

Gröna riksdagsgruppen

Riksdagsledamot   22.04.2015–

Telefon:

09 432 3061

E-post:

emma.kari(at)riksdagen.fi

Webbplats:

Yrke / titel:

fackboksförfattare, filosofie magister

Valkrets:

Helsingfors valkrets 22.04.2015–

Riksdagsuppdrag:

Kulturutskottet (medlem) 16.06.2022–
Miljöutskottet (medlem) 15.06.2022–

Regeringsmedlemskap:

  • miljö- och klimatminister (Marin) 19.11.2021–07.06.2022

Ledamotsassistent:

Janne Hirvasvuopio,
Telefon: 09 432 4118
E-post: janne.hirvasvuopio(at)riksdagen.fi