Hoppa till huvudnavigeringen

Direkt till innehållet

Veronica Rehn-Kivi

Veronica Rehn-Kivi

Nuvarande riksdagsledamot

Svenska riksdagsgruppen

Riksdagsledamot   09.08.2016–

Telefon:

09 432 3027

E-post:

veronica.rehn-kivi(at)riksdagen.fi

Webbplats:

Yrke / titel:

arkitekt, byggnadstillsynsdirektör

Valkrets:

Nylands valkrets 09.08.2016–

Riksdagsuppdrag:

Finansutskottet (ersättare) 18.06.2019–
Kultur- och vetenskapsdelegationen (medlem) 06.09.2019–
Trafikdelegationen (medlem) 06.09.2019–
Kommun- och hälsovårdsdelegationen (adjungerad medlem) 06.09.2019–
Social- och hälsovårdsutskottet (medlem) 18.06.2019–
Underrättelsetillsynsutskottet (medlem) 26.06.2019–
Arbetslivs- och jämställdhetsutskottet (ersättare) 03.04.2020–

Ledamotsassistent:

Vilhelm Forss,
Telefon: 09 432 4027
E-post: vilhelm.forss(at)riksdagen.fi