Veikko Vallin

Veikko Vallin

Nuvarande riksdagsledamot

Sannfinländarnas riksdagsgrupp

Riksdagsledamot   17.04.2019–

Telefon:
09 432 3156
E-post:
veikko.vallin(at)riksdagen.fi
Yrke / titel:
företagare
Valkrets:
Birkalands valkrets 17.04.2019–
Riksdagsuppdrag:
Lagutskottet (ersättare) 18.06.2019–
Ekonomiutskottet (medlem) 02.05.2019–
Arbetslivs- och jämställdhetsutskottet (ersättare) 03.04.2020–
Ledamotsassistent:
Erkki Seppänen,
Telefon: 09 432 4156
E-post: erkki.seppanen(at)riksdagen.fi

Tidigare medlemskap och riksdagsuppdrag

CV

Riksdagsledamotens bindningar och inkomster