Iiris Suomela

Iiris Suomela

Nuvarande riksdagsledamot

Gröna riksdagsgruppen

Riksdagsledamot   17.04.2019–

Telefon:
09 432 3167
E-post:
iiris.suomela(at)riksdagen.fi
Webbplats:
Yrke / titel:
studerande i samhällsvetenskaper
Valkrets:
Birkalands valkrets 17.04.2019–
Riksdagsuppdrag:
Stora utskottet (medlem) 18.06.2019–
Grundlagsutskottet (ersättare) 18.06.2019–
Finansutskottet (medlem) 18.06.2019–
Skattedelegationen (medlem) 06.09.2019–
Kultur- och vetenskapsdelegationen (medlem) 06.09.2019–
Kommun- och hälsovårdsdelegationen (medlem) 06.09.2019–
Lagutskottet (medlem) 28.02.2020–

Tidigare medlemskap och riksdagsuppdrag

CV

Riksdagsledamotens bindningar och inkomster