Hoppa till huvudnavigeringen

Direkt till innehållet

Hanna Holopainen

Hanna Holopainen

Nuvarande riksdagsledamot

Gröna riksdagsgruppen

Riksdagsledamot   17.04.2019–

Telefon:

09 432 3173

E-post:

hanna.holopainen(at)riksdagen.fi

Yrke / titel:

diplomingenjör, verksamhetsledare

Valkrets:

Sydöstra Finlands valkrets 17.04.2019–

Riksdagsuppdrag:

Förvaltningsutskottet (medlem) 18.06.2019–
Kommunikationsutskottet (ersättare) 03.04.2020–
Försvarsutskottet (medlem) 18.06.2019–
Ekonomiutskottet (ersättare) 18.06.2019–
Styrelsen för Finlands grupp i Interparlamentariska unionen (ersättare) 10.09.2019–

Ledamotsassistent:

Jouni Vauhkonen,
Telefon: 050 435 4709
E-post: jouni.vauhkonen(at)riksdagen.fi