Jussi Wihonen

Jussi Wihonen

Nuvarande riksdagsledamot

Sannfinländarnas riksdagsgrupp

Riksdagsledamot   17.04.2019–

Telefon:
09 432 3172
E-post:
jussi.wihonen(at)riksdagen.fi
Webbplats:
Yrke / titel:
företagare
Valkrets:
Savolax-Karelens valkrets 17.04.2019–
Riksdagsuppdrag:
Finansutskottet (ersättare) 18.06.2019–
Trafikdelegationen (medlem) 06.09.2019–
Arbets- och näringsdelegationen (adjungerad medlem) 06.09.2019–
Framtidsutskottet (medlem) 18.06.2019–
Rundradion Ab:s förvaltningsråd (medlem) 18.06.2019–
Uppdrag i riksdagsgruppen:
  • Sannfinländarnas riksdagsgrupp, arbetsutskottet (medlem) 23.04.2019–
Ledamotsassistent:
Matias Stenroos,
Telefon: 09 432 4172
E-post: matias.stenroos(at)riksdagen.fi

Tidigare medlemskap och riksdagsuppdrag

CV

Riksdagsledamotens bindningar och inkomster