Hoppa till huvudnavigeringen

Direkt till innehållet

Pasi Kivisaari

Pasi Kivisaari

Nuvarande riksdagsledamot

Centerns riksdagsgrupp

Riksdagsledamot   17.04.2019–

Telefon:

09 432 3102

E-post:

pasi.kivisaari(at)riksdagen.fi

Yrke / titel:

rektor, pedagogie magister

Valkrets:

Vasa valkrets 17.04.2019–

Riksdagsuppdrag:

Stora utskottet (ersättare) 18.06.2019–
Lagutskottet (ersättare) 03.04.2020–
Kulturutskottet (medlem) 18.06.2019–
Framtidsutskottet (medlem) 11.12.2019–
Finlands delegation i Nordiska rådet (ersättare) 09.02.2021–
Riksdagsbibliotekets styrelse (ersättare) 18.06.2019–
Delegationen för Självständighetsjubileets barnstiftelse (ersättare) 18.06.2019–

Ledamotsassistent:

Mikko Männikkö,
Telefon: 09 432 4102
E-post: mikko.mannikko(at)riksdagen.fi