Sebastian Tynkkynen

Sebastian Tynkkynen

Nuvarande riksdagsledamot

Sannfinländarnas riksdagsgrupp

Riksdagsledamot   17.04.2019–

Telefon:
09 432 3198
E-post:
sebastian.tynkkynen(at)riksdagen.fi
Yrke / titel:
företagare, studerande
Valkrets:
Uleåborgs valkrets 17.04.2019–
Riksdagsuppdrag:
Revisionsutskottet (medlem) 18.06.2019–
Lagutskottet (medlem) 18.06.2019–
Arbetslivs- och jämställdhetsutskottet (ersättare) 18.06.2019–
Finlands delegation i Nordiska rådet (ersättare) 11.02.2020–
Styrelsen för Finlands grupp i Interparlamentariska unionen (Vice ordförande) 10.09.2019–
Ledamotsassistent:
Tuomo Haonperä,
Telefon: 09 432 4198
E-post: tuomo.haonpera(at)riksdagen.fi

Tidigare medlemskap och riksdagsuppdrag

CV

Riksdagsledamotens bindningar och inkomster