Direkt till innehållet

Ilkka Kanerva

Ilkka Kanerva

Nuvarande riksdagsledamot

Samlingspartiets riksdagsgrupp

Riksdagsledamot   27.09.1975–

Telefon:

09 432 3055

E-post:

ilkka.kanerva(at)riksdagen.fi

Webbplats:

Yrke / titel:

politices magister, minister

Valkrets:

Egentliga Finlands valkrets 24.03.1999–

Riksdagsuppdrag:

Talmanskonferensen (medlem) 18.06.2019–
Utrikesutskottet (ersättare) 18.06.2019–
Försvarsutskottet (Ordförande) 18.06.2019–
Finlands delegation i OSSE:s parlamentariska församling (ersättare) 18.06.2019–
Finlands delegation i Natos parlamentariska församling (medlem) 21.05.2019–, (Ordförande) 21.11.2019–
Forum för internationella frågor (medlem) 18.06.2019–

Regeringsmedlemskap:

  • statsministerns ställföreträdare (Aho) 26.04.1991–23.08.1991
  • statsministerns ställföreträdare (Aho) 26.04.1991–23.08.1991
  • minister i statsrådets kansli (Holkeri) 30.04.1987–27.08.1990
  • minister i finansministeriet (Holkeri) 01.02.1989–25.04.1991
  • trafikminister (Holkeri) 28.08.1990–25.04.1991
  • arbetsminister (Aho) 26.04.1991–12.04.1995
  • minister i finansministeriet (Aho) 26.04.1991–12.04.1995
  • utrikesminister (Vanhanen II) 19.04.2007–03.04.2008

Ledamotsassistent:

Julius Vierula,
Telefon: 09 432 4055
E-post: julius.vierula(at)riksdagen.fi