Hoppa till huvudnavigeringen

Direkt till innehållet

Markus Mustajärvi

Markus Mustajärvi

Nuvarande riksdagsledamot

Vänsterförbundets riksdagsgrupp

Riksdagsledamot   19.03.2003–

Telefon:

09 432 3133

E-post:

markus.mustajarvi(at)riksdagen.fi

Webbplats:

Yrke / titel:

magister i samhällsvetenskaper, skogsbruksingenjör

Valkrets:

Lapplands valkrets 19.03.2003–

Riksdagsuppdrag:

Utrikesutskottet (ersättare) 18.06.2019–
Försvarsutskottet (medlem) 05.05.2015–
Underrättelsetillsynsutskottet (medlem) 26.06.2019–
Finlands delegation i OSSE:s parlamentariska församling (ersättare) 18.06.2019–
Riksdagens bankfullmäktige (medlem) 05.11.2019–

Ledamotsassistent:

Taneli Hämäläinen,
Telefon: 09 432 4043, 050 574 1357
E-post: taneli.hamalainen(at)riksdagen.fi