Hannakaisa Heikkinen

Hannakaisa Heikkinen

Nuvarande riksdagsledamot

Centerns riksdagsgrupp

Riksdagsledamot   21.03.2007–19.04.2011, 22.04.2015–

Telefon:
09 432 3035
E-post:
hannakaisa.heikkinen(at)riksdagen.fi
Yrke / titel:
magister i hälsovetenskaper, lantbruksföretagare
Valkrets:
Savolax-Karelens valkrets 22.04.2015–
Riksdagsuppdrag:
Stora utskottet (medlem) 18.06.2019–
Framtidsutskottet (medlem) 18.06.2019–
Miljöutskottet (ersättare) 03.04.2020–
Ledamotsassistent:
Jaakko Joki,
Telefon: 09 432 4035, 050 478 2339
E-post: jaakko.joki(at)riksdagen.fi

Tidigare medlemskap och riksdagsuppdrag

CV

Riksdagsledamotens bindningar och inkomster