Anne-Mari Virolainen

Anne-Mari Virolainen

Nuvarande riksdagsledamot

Samlingspartiets riksdagsgrupp

Riksdagsledamot   21.03.2007–

Telefon:
09 432 3014
E-post:
anne-mari.virolainen(at)riksdagen.fi
Yrke / titel:
ekonomie magister
Valkrets:
Egentliga Finlands valkrets 21.03.2007–
Riksdagsuppdrag:
Stora utskottet (medlem) 18.06.2019–
Stora utskottets arbetsdelegation (medlem) 19.06.2019–
Utrikesutskottet (medlem) 18.06.2019–
Finlands delegation i Europarådet (medlem) 18.06.2019–, (Vice ordförande) 19.06.2019–
Förvaltningsrådet för Jubileumsfonden för Finlands självständighet (medlem) 20.02.2020–
Regeringsmedlemskap:
  • utrikeshandels- och utvecklingsminister (Sipilä) 12.02.2018–05.06.2019
Ledamotsassistent:
Mira Keränen,
Telefon: 09 432 4014
E-post: mira.keranen(at)riksdagen.fi

Tidigare medlemskap och riksdagsuppdrag

CV

Riksdagsledamotens bindningar och inkomster