Skip main navigation

Direct link to content

Arja Juvonen

Arja Juvonen

Current Member of Parliament

The Finns Party Parliamentary Group

Member of Parliament   20.04.2011–

Telephone:

09 432 3060

E-mail:

arja.juvonen(at)parliament.fi

Home page:

Profession / Title:

geriatric nurse, Member of Parliament

Electoral district:

Electoral District of Uusimaa 20.04.2011–

Present memberships in committees:

Chancellery Commission (member) 18.10.2019–
Foreign Affairs Committee (deputy member) 03.04.2020–
Audit Committee (deputy member) 18.06.2019–
Social Affairs and Health Committee (member) 09.06.2015–