Skip main navigation

Direct link to content

Anna Kontula

Anna Kontula

Current Member of Parliament

Left Alliance Parliamentary Group

Member of Parliament   20.04.2011–

Telephone:

09 432 3043

E-mail:

anna.kontula(at)parliament.fi

Home page:

Profession / Title:

Doctor of Social Science, researcher

Electoral district:

Electoral District of Pirkanmaa 20.04.2011–

Present memberships in committees:

Grand Committee (deputy member) 09.09.2021–
Constitutional Law Committee (member) 02.05.2019–
Education and Culture Committee (deputy member) 09.09.2021–
Parliamentary Trustees of the Social Insurance Institution of Finland (member) 18.06.2019–