Skip main navigation

Direct link to content

Sari Multala

Sari Multala

Current Member of Parliament

Parliamentary Group of the National Coalition Party

Member of Parliament   22.04.2015–

Telephone:

09 432 3101

E-mail:

sari.multala(at)parliament.fi

Home page:

Profession / Title:

Master of Economic Sciences

Electoral district:

Electoral District of Uusimaa 22.04.2015–

Present memberships in committees:

Finance Committee (member) 14.09.2021–
Tax Subcommittee (member) 17.09.2021–
Subcommittee for Education and Science (member) 17.09.2021–
Education and Culture Committee (deputy member) 14.09.2021–
Environment Committee (deputy member) 14.09.2021–

Position in the parliamentary group:

  • Parliamentary Group of the National Coalition Party, Working Committee (member) 11.06.2019–