Skip main navigation

Direct link to content

Hanna Sarkkinen

Hanna Sarkkinen

Current Member of Parliament

Left Alliance Parliamentary Group

Member of Parliament   22.04.2015–

Telephone:

09 432 3148

E-mail:

hanna.sarkkinen(at)parliament.fi

Profession / Title:

MA, 1.vice-chair of Lef Alliance

Electoral district:

Electoral District of Oulu 22.04.2015–

Present memberships in committees:

Grand Committee (deputy member) 02.09.2020–
Social Affairs and Health Committee (member) 02.09.2020–
Employment and Equality Committee (deputy member) 14.10.2020–
Finnish Delegation to the Nordic Council (deputy member) 18.06.2019–