Skip main navigation

Direct link to content

Sari Tanus

Sari Tanus

Current Member of Parliament

Christian Democratic Parliamentary Group

Member of Parliament   22.04.2015–

Telephone:

09 432 3176

E-mail:

sari.tanus(at)parliament.fi

Home page:

Profession / Title:

Consultant physician

Electoral district:

Electoral District of Pirkanmaa 22.04.2015–

Present memberships in committees:

Constitutional Law Committee (deputy member) 18.06.2019–
Education and Culture Committee (deputy member) 03.04.2020–
Committee for the Future (member) 18.06.2019–
Supervisory Board for the Finnish Innovation Fund Sitra (member) 20.02.2020–
Inter-Parliamentary Union, Finnish Group (member) 10.09.2019–

Position in the parliamentary group:

  • Christian Democratic Parliamentary Group (2nd vice chair) 28.08.2019–