Skip main navigation

Direct link to content

Hanna-Leena Mattila

Hanna-Leena Mattila

Current Member of Parliament

Centre Party Parliamentary Group

Member of Parliament   26.06.2018–

Telephone:

09 432 3023

E-mail:

hanna-leena.mattila(at)parliament.fi

Profession / Title:

lector, Master of Arts

Electoral district:

Electoral District of Oulu 26.06.2018–

Present memberships in committees:

Education and Culture Committee (deputy member) 03.04.2020–
Social Affairs and Health Committee (member) 18.06.2019–
Intelligence Supervision Committee (deputy member) 26.06.2019–
Employment and Equality Committee (member) 02.05.2019–
Parliamentary Trustees of the Social Insurance Institution of Finland (member) 18.06.2019–

Position in the parliamentary group:

  • Centre Party Parliamentary Group (2nd vice chair) 07.06.2019–