Skip main navigation

Direct link to content

Veronika Honkasalo

Veronika Honkasalo

Current Member of Parliament

Left Alliance Parliamentary Group

Member of Parliament   17.04.2019–

Telephone:

09 432 3037

E-mail:

veronika.honkasalo(at)parliament.fi

Profession / Title:

adjunct professor, youth researcher

Electoral district:

Electoral District of Helsinki 17.04.2019–

Present memberships in committees:

Constitutional Law Committee (deputy member) 03.04.2020–
Administration Committee (deputy member) 02.05.2019–
Education and Culture Committee (member) 02.05.2019–
Finnish Delegation to the Nordic Council (member) 18.06.2019–