Täysistunnon pöytäkirja 118/2010 vp

PTK 118/2010 vp

118. TIISTAINA 23. MARRASKUUTA 2010 kello 14.01

Tarkistettu versio 2.0

4) Hallituksen esitys laiksi metsän hyönteis- ja sienituhojen torjunnasta annetun lain muuttamisesta

 

Raimo Vistbacka /ps:

Arvoisa puhemies! Hallituksen esitys eduskunnalle laiksi metsän hyönteis- ja sienituhojen torjunnasta annetun lain muuttamisesta sisältää yhden uuden kohdan eli 7 a §:n, joka koskettaa nimenomaan vapaaehtoista biologista lentolevitystä.

Arvoisa puhemies! Minun mielestäni tämä hallituksen esitys on perusteltu ja hyvä ja minun mielestäni yksi välivaihe, koska ainakin Etelä- ja Keski-Pohjanmaalla ja osin Keski-Suomessa on viime vuosina ollut suuria tuhoalueita, ruskomäntypistiäisten osalta tuhansia hehtaareita. Ja kun on yritetty saada lentoruiskutusta sinne, ensiksi valtion varoin taikka sitten metsänomistajan toimesta, niin on vedottu siihen, että lainsäädäntö ei sitä mahdollista. Nyt on hyvä siltä osin, että tämä mahdollistetaan, ja tietysti toivottavaa on se, että valtiovalta jossakin vaiheessa varaisi rahoitusta siihen, koska kuitenkin lain perusteluissa todetaan, että ruskomäntypistiäisen kohdalla valtion linjana on ollut se, että lentolevitykseen ryhdytään, kun puusto on vaarassa kuolla laajalta alueelta.

Arvoisa puhemies! Meidän alueellamme tosiaan tuhansia hehtaareita on kahtena viime kesänä ollut tämän ruskomäntypistiäisen syönnin kohteena, jos näin voi sanoa. Ongelmana on se, että valtiovallalla ei ole ollut rahoitusta ja hehtaarin ruiskutushinta on arvioitu lähelle 250:tä euroa per hehtaari. Tämä on tietysti vähän kohtuutonta yksittäiselle maanomistajalle, mutta hyvä välivaihe joka tapauksessa tämä hallituksen esitys on.

Keskustelu päättyi.