Täysistunnon pöytäkirja 28/2014 vp

PTK 28/2014 vp

28. TORSTAINA 20. MAALISKUUTA 2014 kello 16.00

Tarkistettu versio2.0

Valtiontalouden kehysten valmistelu

Kari Uotila /vas:

Arvoisa puhemies! Me juttelimme aiemmin täällä kehysriihestä, ja hallitus on todella haastavan tehtävän edessä, kun valtiontaloutta pitäisi sopeuttaa eivätkä veronkiristykset sen enempää kuin säästötkään ole ongelmattomia talouskasvun ja työllisyyden näkövinkkelistä. Lisäksi tarvittaisiin niitä uusia panostuksia työllisyyteen ja talouskasvun vauhdittamiseen. Kysyn hallituksen ja eduskunnan välisestä rakenteellisesta jutusta kehyksen käsittelyn suhteen — eduskunta tulee käsittelemään kehysselonteon huolellisesti ja tulee antamaan siitä mietinnön, mutta selontekoa, kehystähän eduskunta ei voi muuttaa. Eduskunta on kuitenkin tämän vuoden budjettimietinnössään ottanut kantaa myöskin kehykseen varsin kovillakin kannanotoilla. Kysyn arvoisalta valtiovarainministeriltä, että kyllä kai hallitus ottaa huomioon ne eduskunnan linjaukset, jotka kehykseen liittyvät ja jotka on kirjoitettu tämän vuoden budjettimietintöön.

Valtiovarainministeri Jutta Urpilainen

Arvoisa puhemies! Olen arvostanut suuresti sitä yhteistyötä, jota olen saanut valtiovarainministerinä tehdä valtiovarainvaliokunnan kanssa. Olemme käyneet myöskin kehysriihen alla keskustelun ja saaneet siitä myöskin erittäin hyvää evästystä. En muista, että eduskunnan kannanottoihin olisi juurikaan sisältynyt ehdotuksia veronkorotuksiin tai menosäästöihin. Taitaa olla niin, että nuo eduskunnan kannanotot enemmänkin sisältyivät tiettyihin tärkeisiin investointeihin ja ehkä sitä kautta joihinkin menolisäyksiin.

Totta kai hallitus arvostaa eduskuntaa, sen kannanottoja — eduskunta on ylin päättävä elin demokraattisessa päätöksenteossa — mutta samaan aikaan meidän täytyy huomioida, että liikkumatila hallituksella uusien investointien ja menolisäysten tekemiseksi on hyvin rajallinen, koska me tiedämme, että meidän täytyy nostaa veroja, tehdä menosäästöjä, jotta me voimme velkaantumista hillitä. Uskon, että tässä pohdinnassa fiksulla tavalla pystymme myöskin näitä eduskunnan näkemyksiä taloudellisten resurs-sien (Puhemies koputtaa) puitteissa huomioimaan.

Puhemies Eero Heinäluoma:

Tämä kysymys on tällä erää käsitelty, ensi viikolla varmaankin lisää. — Ehdimme ottaa vielä yhden kysymyksen, edustaja Tynkkynen, olkaa hyvä.