Täysistunnon pöytäkirja 40/2007 vp

PTK 40/2007 vp

40. TORSTAINA 14. KESÄKUUTA 2007 kello 16

Tarkistettu versio 2.0

Varakkaiden perheiden lapsilisät ja pienituloisten päivähoitomaksut

Matti   Kangas  /vas:

Arvoisa puhemies! Erään suuren pankin uusimmassa talouslehdessä sanotaan, että vanhemmat ohjaavat nykyisin hyvin usein lapsilisät suoraan pankin rahastoihin. Pankki on laskenut, että rahastosäästämisellä voi tienata 18 vuoden aikana 44 000 euroa. Toisin sanoen valtio rahoittaa varakkaitten perheitten rahastosäästämistä. Kysyn valtiovarainministeriltä:

Näettekö te tässä mitään ristiriitaa? Hallitus on ilmoittanut, että se harkitsee lasten päivähoitomaksujen nollaluokan poistamista, eli hallitus haluaa pistää tämän maan pienituloisimmat vanhemmat maksamaan lastensa päivähoidon. Samaan aikaan kuitenkin varakkaat vanhemmat sijoittavat lapsilisät ylimääräisenä tulona pankkien markkinoimiin rahastoihin.

Valtiovarainministeri Jyrki Katainen

Herra puhemies! Näistä palvelumaksujen tarkistuksista, joita siis tämä ministerityöryhmä valmistelee: Varmasti siellä käsitellään kaikkien tuloluokkien kohdalla lähestulkoon kaikkia maksuja, eli se ei nyt ole pelkästään yhteen kohderyhmään yhden palvelun kohdalta suunnattu palvelumaksujen tarkistus. Tässä on taustalla se, että 2002 on viimeksi palvelumaksuja tarkistettu, ja mikäli nyt ei sitä tehtäisi, siinä olisi yhdeksän vuoden tarkistamattomuus ja se ei ole varmaan kenenkään mielestä järkevää.

Sitä, kuka ohjaa sosiaalietuudet mihinkin, on tietysti lainsäätäjän hyvin vaikea estää. Toiset ohjaavat sen rahastoihin, toiset ohjaavat sen lasten harrastuksiin, toiset ohjaavat ylipäänsä vaikkapa ruokakauppaan, toiset ohjaavat sen pubiin. Tämmöistä tietysti on julkisen vallan erittäin vaikea ohjata. Meillä täytyy olla periaate, haluammeko tukea perhettä tavalla tai toisella. Jos näin haluamme, kuten haluamme, niin sitten vanhemmilla on se vastuu, miten niitä rahoja käytetään.

Puhemies:

Kysymys on loppuun käsitelty.