Täysistunnon pöytäkirja 5/2002 vp

PTK 5/2002 vp

5. TORSTAINA 7. HELMIKUUTA 2002 kello 18

Tarkistettu versio 2.0

10) Laki kansanterveyslain 14 §:n muuttamisesta

 

Matti Kangas /vas:

Arvoisa puhemies! Eturauhasen syöpä on Suomessa yleisin miesten syöpätauti. Eturauhasen syöpää sairastaa 14 000 miestä, ja siihen sairastuu maassamme vuosittain 3 000 miestä. Suomessa ei vielä suosita rutiininomaista seulontaa eturauhassyövän löytämiseksi toisin kuin monessa muussa maassa. Tämä on todellinen puute.

Eturauhasen syövän varhaisvaihetta on vaikea havaita, koska oireet ovat usein lieviä tai oireita ei ole lainkaan. Usein sairaus havaitaan jonkun muun sairauden yhteydessä tai kipujen ja virtsaamisvaikeuksien takia. Hoidon helppouden, potilaan paranemisen ja taloudellisten säästöjen takia sairauden havaitseminen mahdollisimman varhaisessa vaiheessa on tärkeää. Tämä edellyttää seulontojen yleistymistä. Seulontojen tarkoitus on vähentää sairastuvuutta ja ennenaikaisia kuolemia diagnosoimalla ja hoitamalla sairauksia varhaisessa, oireettomassa vaiheessa.

Arvoisa puhemies! Nyt käsittelyssä oleva lakialoite on jatkoa aiemmin tekemälleni lakialoitteelle, jossa esitin, että 45 ikävuodesta alkaen työterveyshuollon puitteissa olevat miespuoliset työntekijät pääsevät säännöllisiin eturauhassyövän seulontakokeisiin. Tämän lakialoitteeni ajatus on, että 65 ikävuodesta eteenpäin kunta järjestää miespuolisille asukkailleen eturauhassyövän seulontakokeet viiden vuoden välein.

Eturauhasen syövän seulontakoe tehdään samalla toimintaperiaatteella, mutta terveyskeskuksessa, kuten naisten mammografiakokeet. Haluan mainita rintasyöpäkokeet esimerkkinä, koska tässä on kysymys tasa-arvokysymyksestä. Kansanterveysasetuksessa määrätään kunnan tehtäväksi järjestää mammografiaan perustuva rintasyöpäseulonta (4 §:n 1 kohta) ja kohdun kaulaosan syöpää ehkäisevä seulonta 30—60-vuotiaille naisille (4 §:n 2 kohta). Asetuksessa ei kuitenkaan ole säännöstä miesten eturauhassyövän seulonnon järjestämisestä. Siinä, missä rintasyöpä on naisten yleinen syöpä, eturauhassyöpä on miesten yleinen syöpä.

Kansainväliset tutkimukset suosittavat tekemään ensimmäiset psa-testaukset jo 40—45-vuotiaille miehille ja 50 ikävuoden jälkeen joka toinen vuosi. Jos työelämän aikana henkilö pääsee säännöllisen testaamisen piiriin, olisi sääli, että testaaminen katkeaa eläkkeelle siirtymisen myötä, vaikka sairastumisriski kasvaa ikääntymisen myötä huomattavasti. Siksi on aivan välttämätöntä päästä säännöllisten testausten piiriin myös työelämästä siirtymisen jälkeen. Vaikka testaus ei antaisi aivan sataprosenttista varmuutta, on sekin parempi kuin ei testata ollenkaan, jos potilaalla ei ole oireita.

Sosiaali- ja terveysministeriön mukaan tällä väestötasolla eturauhassyövän seulonta voitaisiin aloittaa nopeasti, kun kustannusvaikutukset on ensin selvitetty. Työelämässä olevien testaamisesta huolehtivat työnantajat ja tämän lakialoitteen mukaan yli 65-vuotiaiden testaamisesta kunnat, joille tätä tarkoitusta varten osoitetaan määrärahat valtion budjetista. Kokemus on osoittanut, että näin erityiseen tarkoitukseen tarkoitetut määrärahat pitäisi korvamerkitä, etteivät kunnat käytä näitä varoja muihin tarkoituksiin.

Toivon tukea tälle asialle, jotta tämä räikeä epäkohta saadaan korjattua. Tässä salissa on varmasti paljon asiantuntijoita, jotka tuntevat sairauden ja sen hoidon hyvin tarkkaan. Nyt taitaa paikalla olla aika vähän niitä asiantuntijoita, mutta on kumminkin. Sopivien testausmuotojen löytäminen tai käytettävät hoitomenetelmät eivät kuitenkaan ole tämän keskustelun asia, vaan kysymys on siitä, että seulonnat on aloitettava paljon nykyistä aikaisemmin ja laajalla rintamalla. Kun testaaminen on aloitettu, sitä on myös jatkettava potilaan ikääntyessä. Olen tehnyt tämän lakialoitteen sen vuoksi, että minusta tässä kohtaa lainsäädännössä on selkeä puute ja joukkoseulontojen tarve on kiistaton.

Leea Hiltunen /kd:

Arvoisa puhemies! Kun kansanterveyslaki aikoinaan 72 tuli voimaan, sen tärkeä tehtävä oli edistää kansamme terveyttä monin eri tavoin. Ennalta ehkäisevä työ on yksi keskeinen tehtäväalue ja siihen liittyen seulontatutkimukset, joukkotarkastukset. Taloudelliset resurssit usein rajaavat sen, mitä kaikkia toimintoja voidaan käytännössä toteuttaa. Näin ollen näitä on syytä lainsäädännöllä ohjata ja ikään kuin antaa velvoitteeksi kunnille. Tällainenkin seulontatutkimus kuin tässä on, eturauhassyövän seulonta, voitaisiin kunnissa ihan itsehallintoon liittyen päättää koska tahansa, mutta niin kuin olemme todenneet, enenevässä määrin näitä tehtäviä ei ole oma-aloitteisesti kunnissa hoidettu. Siinä mielessä tämä ed. Kankaan lakialoite on mielestäni erittäin tarpeellinen ja tarkoituksenmukainen tänä päivänä. Toivon, että tämä lakialoite otetaan vakavaan käsittelyyn ja se saa ripeän, nopean käsittelyn.

On myös tasa-arvon kannalta tärkeää, että erilaisia sairauksia seulotaan, kun on kerran tutkimusta ja tietoa siitä, että näillä voidaan ennalta ehkäistä. Kun varhaisessa vaiheessa saadaan tuloksia esille, niin voidaan hoidoilla, leikkauksilla hoitaa sairautta ja elinikää pidentää ja myös ennen kaikkea elämänlaatua lisätä. Tämä ei olisi suinkaan pelkästään työterveyshuollon tehtävä, vaan tutkimuksen olisi oltava jokaisen kansalaisen ulottuvilla. Tässä nyt on ikäraja 65 vuotta, mutta toivon myös, että asiantuntijakuulemisessa, jos ja kun tämä sellaiseen päätyy, selvitetään vielä tarkemmin, onko mahdollisuutta ikärajaa muuttaa. Tämä lakialoite on ehdottoman tarkoituksenmukainen.

Leena Rauhala /kd:

Arvoisa puhemies! Ed. Matti Kankaan aloite on todella kannatettava. Sekä aloitteen perusteluissa että omassa puheenvuorossaan ed. Kangas toi erittäin kattavasti ja monipuolisesti esille perustelut seulontakokeiden järjestämisen aloittamiseksi.

Jos ajatellaan, että meillä on naisten sekä rintasyövän että kohdun kaulaosan syövän seulonta- ja joukkotutkimuksia toteutettu jo pitkään, niin nimenomaan tasa-arvokysymys, niin kuin ed. Kangaskin nostatti esille, on yksi hyvä perustelu. Mutta näen myös erittäin hyvänä perusteluna sen, että eturauhassyöpä on suomalaisten miesten yleisin syöpä. Sen vuoksi tulisi edetä aloitteen mukaisesti.

Tietenkin ongelmana on, niin kuin edellä ed. L. Hiltunen toi esille, että on monella eri paikkakunnalla todettu, että ei ole rahaa toteuttaa kaikkia määrävuosin tehtäviksi tarkoitettuja seulonta- ja joukkotutkimuksia, mitä kansanterveyslaki on vuonna 72 esittänyt. Toivoisin, että tämän aloitteen myötä tämä asia, että seulonta- ja joukkotutkimuksilla on todella ennalta ehkäisevä merkitys, nousisi uudelleen esille ja otettaisiin kunnissa esille.

Lauri  Oinonen  /kesk:

Arvoisa herra puhemies! Kun kyseistä teemaa, eturauhassyöpää, käsittelevä tilaisuus ennen joulua johonkin aikaan oli eduskunnassa, niin saman kaltaisia ajatuksia tuli mieleen kuin ed. Kankaalla, että jotain tässä asiassa tarvitsisi tehdä. On erittäin hyvä, että nyt tämä aloite on tehty. Kun aloite menee valiokuntaan, niin uskon, että tämä tärkeä kysymys tulee saamaan siellä asianmukaisen käsittelyn myös tasa-arvon näkökulmasta mutta ennen kaikkea kansamme jäsenten terveyden näkökulmasta ja hyvän terveydenhuollon näkökulmasta, joten, arvoisa herra puhemies, toivon tälle aloitteelle myönteistä käsittelyä.

Keskustelu päättyy.