Täysistunnon pöytäkirja 51/2005 vp

PTK 51/2005 vp

51. TIISTAINA 10. TOUKOKUUTA 2005 kello 14

Tarkistettu versio 2.0

2) Hallituksen esitys laiksi verohallintolain 11 §:n muuttamisesta

 

Bjarne Kallis /kd:

Arvoisa herra puhemies! Tämä lakiesitys koskee kustannusten jakoa verojen perinnässä. Normaalia ja oikeudenmukaista olisi se, että kustannukset jaetaan samassa suhteessa kuin veronsaajat saavat verotuotosta osuutensa. Nyt on kuitenkin niin, että ennen kaikkea Kansaneläkelaitos ja kirkko, molemmat, ovat veronsaajia ja näitten molempien osuus kustannuksista on suurempi kuin se osuus, minkä nämä veronsaajat saavat. Valiokuntakäsittelyssä tämä tuli esille, ja ainakin minä olen sitä mieltä, niin kuin eduskuntaryhmäkin, että jaetaan samassa suhteessa kuin tulot jaetaan.

Mutta tähän asiaan liittyy myöskin toinen puoli, ja se on se, että käytännössä verojen keräämisestä vastaavat yrittäjät ja työnantajat. Esimerkiksi kaikki palkkatuloista tulevat verot työnantaja pidättää palkanmaksun yhteydessä ja tilittää seuraavana kuukautena veronsaajille: valtiolle, kunnille ja seurakunnille. Siis varsinaisen työn tekee yrittäjä, ja pienelle yrittäjälle tämä merkitsee tietenkin kustannuksia. Se ei ole mikään pieni asia pienyrittäjälle, koska hänellä on myöskin vastuu siitä, että verot tilitetään. Monesti yrittäjältä voi kyllä löytyä rahaa nettopalkan maksamiseen mutta ennakonpidätys jää toimittamatta, jää tilittämättä, mistä seuraa henkilökohtainen vastuu. Pienessä osakeyhtiössä kaikki hallituksen jäsenet ovat henkilökohtaisesti vastuussa siitä, että ennakonpidätykset toimitetaan verottajalle. Monesti tämä voi tulla suurena yllätyksenä niille osakeyhtiön hallituksen jäsenille, jotka eivät ole olleet varsinaisessa toiminnassa mukana, mutta ovat kuitenkin hallituksen jäseninä vastuussa siitä. Arvonlisäveron tilittävät liikkeenharjoittajat valtiolle. Aikaisemmin liikevaihtoveron aikana yrittäjät saivat kantopalkkion siitä, että perivät ja tilittivät valtiolle liikevaihtoveron. Tämä palkkio on nyttemmin poistettu.

Voi kyllä yksinkertaisesti ja yhteenvetona todeta, että verojen keräämisestä vastaavat tällä hetkellä yrittäjät ja työnantajat, ilman että nämä saisivat minkäänlaista korvausta siitä. En pidä kohtuuttomana vaan kohtuullisena sitä, että ne, jotka työn suorittavat, saisivat siitä myöskin pienen korvauksen, ja sen takia, arvoisa herra puhemies, ehdotan, että eduskunta hyväksyisi kaksi lausumaa:

1) "Eduskunta edellyttää, että hallitus ryhtyy pikaisesti toimenpiteisiin verotuskustannusten jakoperusteiden muuttamiseksi niin, että jako paremmin vastaa veronsaajien tuottoa."

2) "Eduskunta edellyttää, että hallitus ryhtyy pikaisesti toimenpiteisiin verojen ennakonpidätyksestä ja niiden tilittämisestä aiheutuvien kustannusten korvaamiseksi työnantajille."

Pekka Kuosmanen /kok:

Arvoisa herra puhemies! Kannatan ed. Kalliksen tekemiä lausumaehdotuksia ja totean, että yrittäjien kannalta on varsin työlästä ennakkoverojen ja arvonlisäverojen periminen sillä tavalla, että se työllistää vähintään yhden toimistohenkilön noin kuudeksi viikoksi vuodessa, ja siitä yrittäjät eivät saa minkäännäköistä korvausta.

Toinen asia: Tilastokeskus lähettää yrittäjille Tilastokeskuksen tietoja varten kyselyn, ja yrittäjät joutuvat lakisääteisesti vastaamaan tähän, mutta kuitenkin Tilastokeskus sitten perii yrittäjiltä korvauksen, jos Tilastokeskuksesta yrittäjä jotakin tietoja haluaa.

Seppo Lahtela /kesk:

Arvoisa herra puhemies! Ed. Kallis, miksei myöskin ed. Kuosmanen, on tässä asiassa aivan oikeilla jäljillä. Jos ajatellaan sitä, että tässä ei veronkannon jakoperusteita kustannusten osalta kyetä hoitamaan eikä huomioimaan niin kuin ed. Kallis puheenvuorossaan nyt ja ensimmäisessä käsittelyssä on esittänyt tähän asiaan, niin onhan tämä kyllä aivan uskomaton suoritus.

Ja kun otetaan tämä toinen pää, tämä yksittäinen yrittäjä — vielä pahempi on yksittäinen, yksinäinen palkanmaksaja — ja se, mimmoiseen kiirastuleen hän joutuu yrittäessään maksaa rehellisesti, pidättäessään kaikki ennakonpidätykset ja suorittaessaan kaikki nämä maksut, ne verot, mistä tässä nyt on kysymys, niin eipä hänelle kukaan tätä tukea löydä eikä väännä tässä asiassa. Tässä olisi kyllä eduskunnalla tekemisen paikka edelleenkin löytää tukea, niin että tätä yksittäistä palkanmaksajaa edes puheissa puolustettaisiin, puhumattakaan, että annettaisiin oikeata tukea ja opetusta. Ennen vaaleja aina puhutaan yhden luukun maksuperusteista, yhdestä paikasta, mutta täällä se ei vain toimi eikä käy. Toivon, että tämä äsken esitetty ja kuultu myöskin johtaisi joihinkin toimenpiteisiin.

Keskustelu päättyy.