Täysistunnon pöytäkirja 81/2007 vp

PTK 81/2007 vp

81. TORSTAINA 15. MARRASKUUTA 2007 kello 16

Tarkistettu versio 2.0

9) Hallituksen esitys laiksi asumistukilain 11 §:n muuttamisesta

 

Susanna Huovinen /sd(esittelypuheenvuoro):

Arvoisa puhemies! Tässä esityksessä on siis kyse siitä, että asumistuen asiat siirtyisivät ympäristöministeriön alaisuudesta sosiaali- ja terveysministeriön alaisuuteen. Hallituksen esityksen mukaisesti voidaan tähän alkuun todeta, että yleisen asumistuen hallinnointi, myös lainsäädäntö ja talousarvion valmistelu, on kuulunut ympäristöministeriön toimialaan jo vuodesta 1975 lähtien siitä syystä, että asumistuen on katsottu olevan asuntopoliittisen tukijärjestelmän keskeinen ja hyvin tarveharkintainen osa.

Nyt asumistuesta on kuitenkin tullut osa pienituloisen väestön toimeentulon turvaa. Tuen saajista 64 prosenttia on ruokakuntia, joissa tuen saaja tai toinen puolisoista on työtön. Tukea saavista lapsiperheistä 70 prosenttia on yhden huoltajan perheitä. Tämän vuoksi hallitus on siis katsonut, että asumistuesta on tullut enemmänkin sosiaaliturvan osa ja siksi on luontevampaa, että asumistuki myöskin on tuolla sosiaali- ja terveysministeriön hallinnon alaisuudessa.

Tällä uudistuksella ei ole vaikutusta asumistuen saajien asemaan. Uudistuksen yhteydessä on myös luvattu turvata hallinnointia hoitaneen henkilöstön asema ja huolehditaan siitä, että sosiaali- ja terveysministeriössä on riittävät valmiudet ja resurssit tämän asian valmistelu- ja hallinnointitehtävien hoitamiseen.

Valiokunta on pitänyt tätä esitystä tarpeellisena ja tarkoituksenmukaisena ja puoltaa lakiehdotuksen hyväksymistä muuttamattomana. Olemme kuitenkin halunneet korostaa tässä mietinnössämme sitä, että vaikka tämä asumistuki on muotoutunut yhä enemmän juuri sosiaaliturvan osaksi, esimerkiksi työttömien turvaksi, niin tästä huolimatta asumistuen tavoitteena on myös auttaa pienituloisia työssäkäyviä ja sen avulla voidaan edistää myös työvoiman liikkuvuutta silloin, kun korkeat asumismenot ovat sen esteenä.

Vaikka tämä hallinnointi nyt siirtyy, nämä perustavoitteet eivät muutu. Sen vuoksi valiokunta on pitänyt tärkeänä, että jatkossakin asumistukijärjestelmää kehitettäessä myös asuntopoliittisille elementeille annetaan sijaa eikä tarkastella tätä tärkeää tukea pelkästään sosiaaliturvan osana. Tässä tarvitaan kyllä nyt erittäin kiinteää yhteistyötä ympäristöministeriön ja sosiaali- ja terveysministeriön välillä, jotta se tietotaito ja osaaminen, jota asuntopolitiikassa yleisemmin sitten on tuolla ympäristöministeriössä, on hyödynnettävissä myöskin sitten tämän uudistuksen jälkeen sosiaali- ja terveysministeriössä.

Nyt kun hallitus on ehdottanut myöskin, että tässä suuressa sosiaaliturvauudistuksessa asumistuki on yksi pohdinnan kohde, olemme kuitenkin valiokuntana halunneet edellyttää, että sosiaaliturvauudistuksessa asumistuen osalta otetaan huomioon myös asuntopoliittiset tavoitteet ja että ehdotus asumistukijärjestelmän uudistamiseksi valmistuu aiemmin suunnitellun mukaan viimeistään vuonna 2009.

Yleiskeskustelu päättyi.