Täysistunnon pöytäkirja 91/2010 vp

PTK 91/2010 vp

91. KESKIVIIKKONA 29. SYYSKUUTA 2010 kello 14.00

Tarkistettu versio 2.0

4) Laki rikoslain 17 luvun 18 ja 19 §:n muuttamisesta

 

Päivi Räsänen /kd(esittelypuheenvuoro):

Arvoisa herra puhemies! Ehdotan tässä lakialoitteessani, että rikoslakia sen lapsipornografiaa koskevien rangaistussäännösten tunnusmerkistöjen osalta täsmennettäisiin niin, että myös muiden kuin todellisuuspohjaisten, lapsiuhrien käytön avulla tehtyjen sukupuolisiveellisyyttä loukkaavien kuvien levittämisen rangaistus tulisi selvästi esille lain tekstimuodossa. Sisällöllisen johdonmukaisuuden vuoksi myös sukupuolisiveellisyyttä loukkaavan, lasta esittävän kuvan hallussapidon rangaistavuudelta tulisi poistaa edellytys, että kuvatallenne on todellisuuden mukainen, koska tätä aukkoa pedofiilit käyttävät yksinkertaisesti porsaanreikänä.

Lapsen suojelemisen näkökulmasta siis myös esimerkiksi maalaamalla, piirtämällä tai muulla vastaavalla tavalla valmistetut, selvästi lapsipornografiset, lapsia loukkaavat kuvat voivat antaa viestin, että lapsiin kohdistuva seksuaalirikollisuus olisi jollain tavalla hyväksyttävää. Ja tämä ei todellakaan tavoiteltavaa, minkä vuoksi tällaisten myös muiden kuin todellisuuspohjaisten kuvien levittäminen ja hallussapito tulee selvästi kriminalisoida.

Jari Larikka /kok:

Arvoisa puhemies! Ed. Räsäsen tekemä lakialoite rikoslain 17 luvun 18 ja 19 §:n muuttamisesta on erittäin kannatettava ja vastaa erittäin hyvin kansan oikeustajua. Varmaan ei ole ollut aikanaan lakia tehtäessä tarkoitus jättää tämmöistä porsaanreikää kuvatallenteen todellisuuspohjaan raja vetämällä. Ja tässä täytyy muistaa, että tämmöisen lapsipornografian takana on kuitenkin aivan täysi teollisuus ja bisnes, ja sitä vastaan kannattaa kyllä oikeasti taistella. Tämä on erittäin hyvä aloite siinä mielessä, että ei olla tämmöisten markkinavoimien vietävissä.

Päivi Räsänen /kd:

Arvoisa herra puhemies! Silloin kun tätä rikoslakia edellisen kerran uudistettiin, niin silloin kyllä lastensuojelujärjestöjen taholta kiinnitettiin tähän huomiota, mutta ei sitten valitettavasti kyetty aivan siihen toivottuun muotoon tätä lakia saattamaan. Jälkikäteenkin itseeni on oltu yhteydessä nimenomaan näiden lastensuojeluammattilaisten taholta.

Sitten toisaalta täytyy muistaa myös se, että tällainen esimerkiksi piirretty lapsipornografia — nyt ei puhuta siis mistään taiteesta tai lasten alastomuudesta yleisesti vaan ihan selkeästä lapsipornografiasta — aiheuttaa kyllä haittaa myös käyttäjälleen, vaikka sen tekemisessä ei olisi oikeasti käytetty lapsiuhria. Ja pidän kyllä täysin mahdollisena, että esimerkiksi sarjakuvan muodossa esitetty lapsipornografia voi altistaa joitakin pedofiliaan taipuvaisia henkilöitä edelleen ikään kuin syvemmälle tuohon lapsipornografiaan.

Keskustelu päättyi.