Täysistunnon pöytäkirja 97/2003 vp

PTK 97/2003 vp

97. TORSTAINA 20. MARRASKUUTA 2003 kello 16.30

Tarkistettu versio 2.0

Mrsa-sairaalabakteeriepidemia

Rakel Hiltunen /sd:

Arvoisa puhemies! Viime keväänä Anneli Jäätteenmäen hallitus toimi hyvin ja ripeästi, kun sars-epidemia uhkasi levitä Suomeen, ja Helsingin ja Uudenmaan sairaanhoitopiirille myönnettiin nopeasti tähän torjuntatyöhön määrärahaa. Nyt näinä viikkoina Hus-alueella on leviämässä mrsa-epidemia, ja hankala tilanne on ainakin Oulussa ja Tampereella. Kun tiedämme, että sairaalat työskentelevät henkilöstön osalta äärimmilleen viritettyinä ja myös tilakysymykset ovat ongelma, tarvitaan erityistoimia, tiedustelen:

Aikooko hallitus ottaa valtakunnan tasoista vastuuta tästä tilanteesta?

Peruspalveluministeri   Liisa  Hyssälä

Arvoisa puhemies! Todellakin näen, että sars, joka oli maailmanlaajuinen, globaali, epidemiaksi tai pandemiaksi muuttumassa oleva vaarallinen sairaus ja tilanne, saatiin kyllä nopeasti hallintaan sekä kansallisilla että kansainvälisillä toimilla. Tässä oli Who:lla muun muassa iso vastuu. Nyt tämä uusi sairaalabakteeriepidemia — voi puhua tästä Suomessa — on otettu kyllä hyvin vakavasti meilläkin. Sekä Kansanterveyslaitos että ministeriö on tässä työskentelemässä, voisi sanoa, kuumeisesti, ja näitä ratkaisumalleja ja ohjeistuksia kyllä haetaan, mutta tällaista lisämäärärahaa pelkästään tähän tilanteeseen ei nyt ole suunnitteilla.

Rakel Hiltunen /sd:

Arvoisa puhemies! Kyllä minä toivoisin, että nyt suoritettaisiin selvitysten ohella myös tarkkaa laskelmaa siitä, mitä tulee maksamaan, montako kymmentä miljoonaa euroa tulee maksamaan, se että nyt ei nopeasti ryhdytä vastatoimiin.

Sitten tiedustelen vielä: Aiotaanko nyt ammattihenkilöstön suuntaan antaa lisää tietoa ja ohjeistusta — tämä vaatii myös lisää resursseja — siihen suuntaan, että nämä sairastuneet ihmiset eivät joudu sosiaalisesti eristyksiin? Tiedän kyllä, että hallitus ei voi määrätä, halailevatko ihmiset vai eivät, mutta hallitus voi ottaa vastuuta asiallisen informaation aikaansaamiseksi.

Peruspalveluministeri  Liisa  Hyssälä

Arvoisa puhemies! Mielestäni informaatio tässä on ollut hyvin asiallista ja erittäin tehokasta, ja tässä on kyse hyvin monen asian yhteissummasta: Jos on riittämättömästi henkilökuntaa, käsien pesu tahtoo olla sitten ei niin säännönmukaista; potilaita paljon samassa huoneessa, se edesauttaa tätä leviämistä; potilaitten siirto tietysti myöskin edesauttaa — vaikka siirtoa on tapahtunut tietysti jo aiemmin, mutta runsaassa mitassa se aiheuttaa tämän bakteerin leviämistä; ja tietysti se, että hoidamme yhäti huonokuntoisempia potilaita yhäti laajakirjoisemmilla antibiooteilla, niin tässä tulee näitä resistenttejä kantoja väkisinkin. Mutta kyllä tässä kaikki voimat meillä on mobilisoitu tähän, että pystymme tämän tilanteen hallitsemaan, ja mihinkään paniikkiin ei ole syytä.

Puhemies:

Kysymys on loppuun käsitelty.