LISÄTALOUSARVIOALOITE 88/2008 vp

LTA 88/2008 vp - Raimo Vistbacka /ps ym.

Tarkistettu versio 2.0

Määrärahan osoittaminen perustienpitoon

Eduskunnalle

Valtion vuoden 2008 kolmannessa lisätalousarvioesityksessä ehdotetaan perustienpidon momentille myönnettäväksi 1 620 000 euroa. Suomen perustieverkoston kunto tuntien voidaan ehdotettua summaa pitää riittämättömänä.

Tiestömme kunto heikkenee joka vuosi yhä enemmän. Puuhuollon kannalta tärkeiden teiden rahoitus otetaan liian vähäisestä rahoituksesta kärsivästä perustienpidosta. On sanomattakin selvää, että heikko tiestö johtaa yleisen liikenneturvallisuuden heikentymiseen ja turhiin liikennekuolemiin. Lisäksi yrityselämä keskittyy nopeasti niille alueille, joilla liikenneyhteydet ovat kunnossa, mikä näivettää syrjäisten seutujen liike-elämän ja vie työpaikat muualle.

Nykyisellä perustiestön rahoituksella ei uusia perusparannus- tai liikenneturvallisuushankkeita pystytä aloittamaan, sillä rahat menevät nykyisin pelkästään perustiestöön kuuluvien merkittävimpien tieosien hoitoon ja ylläpitoon muiden osien rahoituksen jäädessä hamaan tulevaisuuteen. Perustienpidossa onkin kyse paljon enemmästä kuin vain teiden yleisestä kunnosta; on kyse yhteiskuntamme elinvoimaisuudesta.

Edellä olevan perusteella ehdotamme,

että eduskunta ottaa valtion vuoden 2008 kolmanteen lisätalousarvioon momentille  31.24.21 lisäyksenä 5 000 000 euroa perustienpitoon.

Helsingissä 10 päivänä marraskuuta 2008

  • Raimo Vistbacka /ps
  • Pirkko Ruohonen-Lerner /ps