TALOUSARVIOALOITE 450/2001 vp

TAA 450/2001 vp - Klaus Hellberg /sd ym.

Tarkistettu versio 2.0

Määrärahan osoittaminen Porvoon Fladanin veneväylän kunnostamiseen

Eduskunnalle

Porvoon vesialueella tärkeä Pellingin ja Kråkön välinen yhteys, Fladanin veneväylä, on ruovikoitunut, ja se on tästä syystä kulkukelvoton matalan veden aikana. Väylää kunnostettiin edellisen kerran vuonna 1984.

Fladan kuuluu olennaisena osana seudun kulttuurimaisemaan, ja sitä tarvitaan turvallisena, vaihtoehtoisena Porvoon veneilyväylänä. Kunnostamiseen tulee ryhtyä vuosien 2002—2004 aikana, jotta väylä ei menetä merkitystään. Nykyisessä kunnossaan Fladanin reitti on veneilijälle riski, läpipääsystä ei ole varmuutta ja pohjavaurioita voi syntyä. Kohtaamistilanteet ovat tiukkoja korkeankin veden aikana.

Pienveneväylä kuuluu Suomenlahden merenkulkupiirin viitoittamaan ja huoltamaan väyläverkkoon. Väylän syvyysluokka on 1,2 m.

Fladanin kautta pääsee veneellä kulkemaan yli 15 km pituisen matkan tuulensuojaista reittiä Pellingin ja Porvoon välillä. Reitin varrella on kaunista saaristomaisemaa. Huviveneliikenne reitillä on erittäin vilkasta.

Väylän paikoittainen mataluus rajoittaa liikenteen lähinnä kevyille veneille soveltuvaksi. Syvennys- tai levennystarvetta on paikoin noin 2—3 kilometrin matkalla.

Väylän madaltuminen umpeenkasvun ja maankohoamisen seurauksena pakottaisi veneliikenteen laajalla alueella kiertämään Vessön saaren ulkokautta tuulille altista reittiä. Veneilyn kannalta tämä olisi radikaali muutos nykyiseen verrattuna.

Edellä olevan perusteella ehdotamme kunnioittaen,

että eduskunta ottaa valtion vuoden 2002 talousarvioon momentille  31.30.77 lisäyksenä 30 300 euroa Porvoon Fladanin veneväylän kunnostamiseen.

Helsingissä 18 päivänä syyskuuta 2001

  • Klaus Hellberg /sd
  • Margareta Pietikäinen /r
  • Risto Kuisma /rem