Ohita päänavigaatio

Siirry sisältöön

Merja Mäkisalo-Ropponen

Merja Mäkisalo-Ropponen

Nykyinen kansanedustaja

Sosialidemokraattinen eduskuntaryhmä

Kansanedustajana   20.04.2011–

Puhelin:

09 432 3124

Sähköposti:

merja.makisalo-ropponen(at)eduskunta.fi

Ammatti / arvo:

terveystieteiden tohtori, työyhteisökouluttaja

Vaalipiiri:

Savo-Karjalan vaalipiiri 22.04.2015–

Toimielinjäsenyydet ja tehtävät:

Perustuslakivaliokunta (varajäsen) 18.06.2019–
Tarkastusvaliokunta (Varapuheenjohtaja) 18.06.2019–
Tulevaisuusvaliokunta (jäsen) 09.06.2015–, (Varapuheenjohtaja) 10.06.2015–16.04.2019
Eduskunnan tilintarkastajat (jäsen) 01.01.2020–31.12.2023, (Varapuheenjohtaja) 07.02.2020–31.12.2023

Avustaja:

Tommi Heino,  
Puhelin: 09 432 4124, 050 574 1491
Sähköposti: tommi.heino(at)eduskunta.fi