Ohita päänavigaatio

Siirry sisältöön

Kai Mykkänen

Kai Mykkänen

Nykyinen kansanedustaja

Kansallisen kokoomuksen eduskuntaryhmä

Kansanedustajana   22.04.2015–

Puhelin:

09 432 3159

Sähköposti:

kai.mykkanen(at)eduskunta.fi

Kotisivu:

Ammatti / arvo:

valtiotieteiden maisteri, ekonomisti

Vaalipiiri:

Uudenmaan vaalipiiri 22.04.2015–

Toimielinjäsenyydet ja tehtävät:

Talousvaliokunta (varajäsen) 18.06.2019–
Ympäristövaliokunta (jäsen) 05.11.2020–
Itämeren parlamentaarikkokonferenssin Suomen valtuuskunta (jäsen) 19.06.2019–

Valtioneuvoston jäsenyydet:

  • ulkomaankauppa- ja kehitysministeri (Sipilä) 22.06.2016–11.02.2018
  • sisäministeri (Sipilä) 12.02.2018–05.06.2019

Tehtävät eduskuntaryhmässä:

  • Kansallisen kokoomuksen eduskuntaryhmä (puheenjohtaja) 11.06.2019–

Avustaja:

Marika Helin, VTM
Puhelin: 09 432 4155
Sähköposti: marika.helin(at)eduskunta.fi