Ohita päänavigaatio

Siirry sisältöön

Ilmari Nurminen

Ilmari Nurminen

Nykyinen kansanedustaja

Sosialidemokraattinen eduskuntaryhmä

Kansanedustajana   22.04.2015–

Puhelin:

09 432 3111

Sähköposti:

ilmari.nurminen(at)eduskunta.fi

Ammatti / arvo:

hallintotieteiden kandidaatti

Vaalipiiri:

Pirkanmaan vaalipiiri 22.04.2015–

Toimielinjäsenyydet ja tehtävät:

Lakivaliokunta (varajäsen) 18.06.2019–
Liikenne- ja viestintävaliokunta (varajäsen) 03.04.2020–
Sosiaali- ja terveysvaliokunta (jäsen) 18.06.2019–
Työelämä- ja tasa-arvovaliokunta (jäsen) 09.06.2015–
Pohjoismaiden neuvoston Suomen valtuuskunta (varajäsen) 02.07.2021–
Kansaneläkelaitoksen valtuutetut (jäsen) 18.06.2019–, (Varapuheenjohtaja) 23.08.2019–

Tehtävät eduskuntaryhmässä:

  • Sosialidemokraattinen eduskuntaryhmä (2. varapuheenjohtaja) 19.06.2019–
  • Sosialidemokraattinen eduskuntaryhmä, työvaliokunta (2. varapuheenjohtaja) 19.06.2019–

Avustaja:

Hanna Kivimäki,  
Puhelin: 050 472 4085
Sähköposti: hanna.kivimaki(at)eduskunta.fi