Ohita päänavigaatio

Siirry sisältöön

Riitta Mäkinen

Riitta Mäkinen

Nykyinen kansanedustaja

Sosialidemokraattinen eduskuntaryhmä

Kansanedustajana   15.06.2018–

Puhelin:

09 432 3125

Sähköposti:

riitta.makinen(at)eduskunta.fi

Kotisivu:

Lisätiedot:

15.06.2018 -
Edeltäjä: Susanna Huovinen /sd
Huovinen siirtynyt Keski-Suomen ensi- ja turvakodin toiminnanjohtajaksi

Ammatti / arvo:

hankepäällikkö, yhteiskuntatieteiden maisteri

Vaalipiiri:

Keski-Suomen vaalipiiri 15.06.2018–

Toimielinjäsenyydet ja tehtävät:

Valtiovarainvaliokunta (jäsen) 26.11.2021–
Liikennejaosto (jäsen) 06.09.2019–
Työ- ja elinkeinojaosto (jäsen) 06.09.2019–
Puolustusvaliokunta (jäsen) 18.06.2019–
Talousvaliokunta (varajäsen) 26.11.2021–
Itsenäisyyden juhlavuoden lastensäätiön valtuuskunta (jäsen) 18.06.2019–
Itämeren parlamentaarikkokonferenssin Suomen valtuuskunta (jäsen) 19.06.2019–, (Varapuheenjohtaja) 27.06.2019–

Avustaja:

Mari-Elina Koivusalo,  
Puhelin: 09 432 4081
Sähköposti: mari-elina.koivusalo(at)eduskunta.fi