Ohita päänavigaatio

Siirry sisältöön

Jussi Saramo

Jussi Saramo

Nykyinen kansanedustaja

Vasemmistoliiton eduskuntaryhmä

Kansanedustajana   17.04.2019–

Puhelin:

09 432 3187

Sähköposti:

jussi.saramo(at)eduskunta.fi

Kotisivu:

Ammatti / arvo:

toiminnanjohtaja

Vaalipiiri:

Uudenmaan vaalipiiri 17.04.2019–

Toimielinjäsenyydet ja tehtävät:

Suuri valiokunta (jäsen) 09.09.2021–
Ulkoasiainvaliokunta (jäsen) 08.09.2021–
Pohjoismaiden neuvoston Suomen valtuuskunta (varajäsen) 09.09.2021–
Välimeri-unionin parlamentaarinen yleiskokous (jäsen) 29.10.2021–, (Puheenjohtaja) 11.11.2021–

Valtioneuvoston jäsenyydet:

  • opetusministeri (Marin) 17.12.2020–28.06.2021

Tehtävät eduskuntaryhmässä:

  • Vasemmistoliiton eduskuntaryhmä (puheenjohtaja) 20.08.2021–
  • Vasemmistoliiton eduskuntaryhmä, toimikunta (puheenjohtaja) 20.08.2021–

Avustaja:

Johanna Kelhu, poliittinen asiantuntija
Puhelin: 09 432 4007, 050 569 6840
Sähköposti: johanna.kelhu(at)eduskunta.fi