Ohita päänavigaatio

Siirry sisältöön

Inka Hopsu

Inka Hopsu

Nykyinen kansanedustaja

Vihreä eduskuntaryhmä

Kansanedustajana   17.04.2019–

Puhelin:

09 432 3054

Sähköposti:

inka.hopsu(at)eduskunta.fi

Kotisivu:

Ammatti / arvo:

kasvatustieteen maisteri, opettaja

Vaalipiiri:

Uudenmaan vaalipiiri 17.04.2019–

Toimielinjäsenyydet ja tehtävät:

Suuri valiokunta (varajäsen) 18.06.2019–
Ulkoasiainvaliokunta (jäsen) 02.05.2019–
Valtiovarainvaliokunta (jäsen) 04.11.2020–
Hallinto- ja turvallisuusjaosto (jäsen) 06.09.2019–
Verojaosto (jäsen) 06.11.2020–
Sivistys- ja tiedejaosto (jäsen) 06.11.2020–
Puolustusvaliokunta (varajäsen) 03.04.2020–
Euroopan neuvoston Suomen valtuuskunta (varajäsen) 18.06.2019–
ETYJ:n parlamentaarisen yleiskokouksen Suomen valtuuskunta (jäsen) 18.06.2019–

Avustaja:

Ekim Özdemir,  
Puhelin: 09 432 4054
Sähköposti: ekim.ozdemir(at)eduskunta.fi