Ohita päänavigaatio

Siirry sisältöön

Johannes Koskinen

Johannes Koskinen

Nykyinen kansanedustaja

Sosialidemokraattinen eduskuntaryhmä

Kansanedustajana   22.03.1991–21.04.2015, 17.04.2019–

Puhelin:

09 432 3128

Sähköposti:

johannes.koskinen(at)eduskunta.fi

Ammatti / arvo:

varatuomari

Vaalipiiri:

Hämeen vaalipiiri 17.04.2019–

Toimielinjäsenyydet ja tehtävät:

Puhemiesneuvosto (jäsen) 18.06.2019–
Suuri valiokunta (jäsen) 18.06.2019–
Perustuslakivaliokunta (varajäsen) 18.06.2019–
Ulkoasiainvaliokunta (jäsen) 18.06.2019–
Valtiovarainvaliokunta (jäsen) 02.05.2019–, (Puheenjohtaja) 18.06.2019–
Hallinto- ja turvallisuusjaosto (jäsen) 06.09.2019–
Verojaosto (jäsen) 06.09.2019–
ETYJ:n parlamentaarisen yleiskokouksen Suomen valtuuskunta (jäsen) 18.06.2019–, (Varapuheenjohtaja) 19.06.2019–
Valtakunnanoikeus (jäsen) 01.01.2020–31.12.2023
Kansainvälisten asiain foorumi (jäsen) 18.06.2019–

Valtioneuvoston jäsenyydet:

  • oikeusministeri (Lipponen II) 15.04.1999–16.04.2003
  • oikeusministeri (Jäätteenmäki) 17.04.2003–23.06.2003
  • oikeusministeri (Vanhanen) 24.06.2003–23.09.2005

Avustaja:

Matti Sadeniemi,  
Puhelin: 040 586 7234
Sähköposti: matti.sadeniemi(at)eduskunta.fi