Ohita päänavigaatio

Siirry sisältöön

Matti Vanhanen

Matti Vanhanen

Nykyinen kansanedustaja

Keskustan eduskuntaryhmä

Kansanedustajana   22.03.1991–19.09.2010, 22.04.2015–

Puhelin:

09 432 3188

Sähköposti:

matti.vanhanen(at)eduskunta.fi

Ammatti / arvo:

valtiotieteen maisteri

Vaalipiiri:

Uudenmaan vaalipiiri 22.04.2015–

Toimielinjäsenyydet ja tehtävät:

Ulkoasiainvaliokunta (jäsen) 08.06.2021–
Lakivaliokunta (jäsen) 04.06.2021–

Valtioneuvoston jäsenyydet:

  • Pääministeri (Vanhanen) 24.06.2003–18.04.2007
  • Pääministeri (Vanhanen II) 19.04.2007–21.06.2010
  • valtiovarainministeri (Marin) 09.06.2020–26.05.2021
  • puolustusministeri (Jäätteenmäki) 17.04.2003–23.06.2003

Avustaja:

Janne Mäkinen,  
Puhelin: 050 477 7224
Sähköposti: janne.k.makinen(at)eduskunta.fi