Ohita päänavigaatio

Siirry sisältöön

Tarja Filatov

Tarja Filatov

Nykyinen kansanedustaja

Sosialidemokraattinen eduskuntaryhmä

Kansanedustajana   24.03.1995–

Puhelin:

09 432 3112

Sähköposti:

tarja.filatov(at)eduskunta.fi

Kotisivu:

Ammatti / arvo:

kansanedustaja

Vaalipiiri:

Hämeen vaalipiiri 24.03.1999–

Toimielinjäsenyydet ja tehtävät:

Perustuslakivaliokunta (varajäsen) 03.04.2020–
Valtiovarainvaliokunta (jäsen) 18.06.2019–
Työ- ja elinkeinojaosto (jäsen) 06.09.2019–
Kunta- ja terveysjaosto (Puheenjohtaja) 06.09.2019–
Sivistysvaliokunta (varajäsen) 18.06.2019–
Tiedusteluvalvontavaliokunta (jäsen) 26.06.2019–
Työelämä- ja tasa-arvovaliokunta (varajäsen) 03.04.2020–
Pohjoismaiden neuvoston Suomen valtuuskunta (varajäsen) 18.06.2019–
Euroopan neuvoston Suomen valtuuskunta (jäsen) 18.06.2019–
Suomen itsenäisyyden juhlarahaston hallintoneuvosto (jäsen) 20.02.2020–, (Puheenjohtaja) 06.03.2020–
Valtakunnanoikeus (varajäsen) 01.01.2020–31.12.2023
Parlamenttienvälinen liitto IPU, Suomen ryhmän johtokunta (varajäsen) 10.09.2019–

Valtioneuvoston jäsenyydet:

  • työministeri (Lipponen II) 25.02.2000–16.04.2003
  • työministeri (Jäätteenmäki) 17.04.2003–23.06.2003
  • työministeri (Vanhanen) 24.06.2003–18.04.2007

Avustaja:

Ayla  Shakir,  
Puhelin: 09 432 4112, 050 574 1610
Sähköposti: ayla.shakir(at)eduskunta.fi