Ohita päänavigaatio

Siirry sisältöön

Kimmo Kiljunen

Kimmo Kiljunen

Nykyinen kansanedustaja

Sosialidemokraattinen eduskuntaryhmä

Kansanedustajana   24.03.1995–19.04.2011, 17.04.2019–

Puhelin:

09 432 3104

Sähköposti:

kimmo.kiljunen(at)eduskunta.fi

Ammatti / arvo:

valtiotieteen tohtori, dosentti

Vaalipiiri:

Uudenmaan vaalipiiri 17.04.2019–

Toimielinjäsenyydet ja tehtävät:

Suuri valiokunta (jäsen) 18.06.2019–
Suuren valiokunnan työjaosto (jäsen) 19.06.2019–
Ulkoasiainvaliokunta (jäsen) 18.06.2019–
Tarkastusvaliokunta (varajäsen) 18.06.2019–
Puolustusvaliokunta (jäsen) 18.06.2019–
Euroopan neuvoston Suomen valtuuskunta (jäsen) 18.06.2019–, (Puheenjohtaja) 19.06.2019–
ETYJ:n parlamentaarisen yleiskokouksen Suomen valtuuskunta (varajäsen) 18.06.2019–
Itsenäisyyden juhlavuoden lastensäätiön valtuuskunta (varajäsen) 18.06.2019–
Kansainvälisten asiain foorumi (jäsen) 19.06.2019–

Avustaja:

Merja  Pulliainen,  
Puhelin: 050 306 1120
Sähköposti: merja.pulliainen(at)eduskunta.fi