Siirry sisältöön

Esko Kiviranta

Esko Kiviranta

Nykyinen kansanedustaja

Keskustan eduskuntaryhmä

Kansanedustajana   19.03.2003–

Puhelin:
09 432 3158
Sähköposti:
esko.kiviranta(at)eduskunta.fi
Ammatti / arvo:
varatuomari, maatalous- ja metsätieteiden maisteri
Vaalipiiri:
Varsinais-Suomen vaalipiiri 19.03.2003–
Toimielinjäsenyydet ja tehtävät:
Perustuslakivaliokunta (varajäsen) 03.04.2020–
Valtiovarainvaliokunta (jäsen) 18.06.2019–, (Varapuheenjohtaja) 03.12.2019–17.09.2020
Verojaosto (jäsen) 06.09.2019–
Sivistys- ja tiedejaosto (Puheenjohtaja) 06.09.2019–
Maatalousjaosto (jäsen) 06.09.2019–
Tarkastusvaliokunta (jäsen) 09.06.2015–
Eduskunnan pankkivaltuusto (jäsen) 15.09.2020–
Yleisradio Oy:n hallintoneuvosto (jäsen) 18.06.2019–
Avustaja:
Juhani Lukkarinen, FM, KTM
Puhelin: 09 432 4158
Sähköposti: juhani.lukkarinen(at)eduskunta.fi

Päättyneet jäsenyydet ja eduskuntatehtävät

CV

Kansanedustajan ilmoittamat sidonnaisuudet ja tulot