Siirry sisältöön

Paavo Arhinmäki

Paavo Arhinmäki

Nykyinen kansanedustaja

Vasemmistoliiton eduskuntaryhmä

Kansanedustajana   21.03.2007–

Puhelin:

09 432 3001

Sähköposti:

paavo.arhinmaki(at)eduskunta.fi

Ammatti / arvo:

kansanedustaja

Vaalipiiri:

Helsingin vaalipiiri 21.03.2007–

Toimielinjäsenyydet ja tehtävät:

Suuri valiokunta (jäsen) 18.06.2019–, (Toinen varapuheenjohtaja) 19.06.2019–05.09.2019
Perustuslakivaliokunta (varajäsen) 18.06.2019–
Ulkoasiainvaliokunta (jäsen) 18.06.2019–
Maa- ja metsätalousvaliokunta (varajäsen) 03.04.2020–
Pohjoismaiden neuvoston Suomen valtuuskunta (varajäsen) 18.06.2019–
Välimeri-unionin parlamentaarinen yleiskokous (jäsen) 19.06.2019–, (Puheenjohtaja) 20.09.2019–

Valtioneuvoston jäsenyydet:

  • kulttuuri- ja urheiluministeri (Katainen) 22.06.2011–03.04.2014

Tehtävät eduskuntaryhmässä:

  • Vasemmistoliiton eduskuntaryhmä (puheenjohtaja) 07.06.2019–
  • Vasemmistoliiton eduskuntaryhmä, toimikunta (puheenjohtaja) 07.06.2019–

Avustaja:

Laura Asikainen, eduskuntaryhmän avustaja
Puhelin: 09 432 4001, 050 465 1014
Sähköposti: laura.asikainen(at)eduskunta.fi