Viimeksi julkaistu 1.12.2022 13.51

Kirjallinen kysymys KK 613/2022 vp 
Sheikki Laakso ps 
 
Kirjallinen kysymys sähkökatkojen vaikutuksesta terveydellisiin apulaitteisiin

Eduskunnan puhemiehelle

Hallitus on esittänyt tulevaksi talveksi kiertäviä sähkökatkoja. Tämä on ongelmallista sekä liiketoiminnalle että kotitalouksille lukuisista syistä. Eräs merkittävä kotitalouksiin ja suomalaisten arkiseen hyvinvointiin vaikuttava kriittinen kysymys on kuitenkin yhä vastaamatta. 

Jo tuhansilla suomalaisilla on kodissaan jatkuvassa käytössä erilaisia sähköisiä apulaitteita, jotka ovat keskeisessä asemassa monen tavallisen sairauden hoidossa tai lievityksessä arkielämässä. Näin on esimerkiksi uniapnean tapauksessa, jossa sähkötoiminen hengityslaitteisto edistää hengitystä nenän kautta unen aikana. Yhtä lailla sähköisiä apuvälineitä käytetään liikkumisen helpottamiseen aina kuntoutuksesta välttämättömään tarpeeseen. Liikkumarajoitteisella aamulla sängystä nouseminenkin voi olla hankalaa, ellei peräti mahdotonta ilman sähkösäätöistä sänkyä. Tällaisten terveydellisten tai liikkumiselle välttämättömien apulaitteiden tekeminen käyttökelvottomiksi aiheuttaa merkittäviä terveydellisiä riskejä ja voi samalla estää monilta suomalaisilta tavallisessa arjessa selviytymisen omassa kodissa. 

Ponsiosa 

Edellä olevan perusteella ja eduskunnan työjärjestyksen 27 §:ään viitaten esitän asianomaisen ministerin vastattavaksi seuraavan kysymyksen:

Mitä asianomainen ministeri aikoo tehdä varmistaakseen, että suomalaisten terveys ja arjen liikkumiskyky eivät kärsi hallituksen kaavailemista sähkökatkoista?  
Helsingissä 30.11.2022 
Sheikki Laakso ps