Viimeksi julkaistu 27.12.2022 10.57

Pöytäkirjan asiakohta PTK 18/2021 vp Täysistunto Torstai 4.3.2021 klo 16.01—17.01

2.3. Suullinen kysymys koronarokotteiden hankkimisesta (Päivi Räsänen kd)

Suullinen kysymysSKT 36/2021 vp
Suullinen kyselytunti
Ensimmäinen varapuhemies Tarja Filatov
:

Mennään seuraavaan kysymykseen. — Edustaja Räsänen. 

Keskustelu
16.50 
Päivi Räsänen kd :

Arvoisa rouva puhemies! Useat Euroopan unionin maat ovat turhautuneet EU:n kykyyn hoitaa koronarokotetoimituksia ripeästi ja riittävästi, ja apua onkin lähdetty useamman maan toimesta hakemaan EU:n ulkopuolelta. Esimerkiksi Itävalta ja Tanska aloittavat yhteistyön rokoterintaman etulinjamaan Israelin kanssa. Tietojen mukaan Suomi ei ole käymässä neuvotteluja kahdenvälisestä yhteistyöstä EU-alueen ulkopuolisen maan kanssa eikä pyri hankkimaan rokotteita EU:n ulkopuolelta. Estettä kuitenkaan yhteistyöhön muiden valtioiden tai tahojen kanssa ei olisi muutoin kuin että tässä yhteishankintamekanismissa olevien rokotevalmistajien kanssa ei voi käydä kahdenvälisiä neuvotteluja, ja komission tiedottajakin on sanonut, että jäsenmaat saavat tehdä omia rokotesopimuksiaan vapaasti niin halutessaan. Kysynkin nyt asianomaiselta ministeriltä, miksi nyt ei toimita ripeämmin, jotta saisimme rokotettua suomalaiset nopeammassa tahdissa. Tämä on ollut tuskastuttavan hidasta. 

Ensimmäinen varapuhemies Tarja Filatov
:

Ministeri Kiuru. 

 

16.51 
Perhe- ja  peruspalveluministeri  Krista  Kiuru 
(vastauspuheenvuoro)
:

Arvoisa puhemies! Kysymys on hyvä, koska jokainen varmasti miettii joka päivä, että milloin tämä kriisi päättyy siihen, että me saamme Suomen osalta väestöpohjalle sellaisen suojan, että kriisi ei enää vaadi näin raskaita toimia, joiden piirissä me joka päivä olemme. Tältä osin Suomi pienenä maana, lastuna laineilla, on joutunut turvautumaan myös EU-apuun siinä, että näitä rokotteita hankitaan yhdessä. Tältä osin hankaluus on ollut näiden rokotteiden hankkimisessa se, että me emme ole saaneet sitä määrää rokotteita, mitä Suomi on tilannut, ja tältä osin sama ongelma on myös kaikilla muilla mailla. Siltä osin Suomessa ei ole vitkasteltu näissä rokotteissa. Miten nopeasti ne saadaankin tänne maahan, me olemme saaneet ne heti jakoon. Suomen osuus rokotetuista Euroopan mittakaavassa vertailtuna on kuitenkin mielestäni vielä sellainen, että siitä voidaan olla tyytyväisiä. 

Mitä tulee uusiin mahdollisuuksiin, tälläkin hetkellä [Puhemies: Minuutti!] me tutkimme juuri näitä uusia mahdollisuuksia ja katsomme, mitä me voimme tehdä. Tärkeintä on se, kuinka paljon rokotteita kesäkuun loppuun mennessä Suomessa on, ja siihen ei niin nopealla toimituksella tuolta maailmalta tuosta vain kuka tahansa pysty. 

Kysymyksen käsittely päättyi.