Viimeksi julkaistu 3.7.2025 17.43

Pöytäkirjan asiakohta PTK 69/2023 vp Täysistunto Perjantai 8.12.2023 klo 13.00—20.37

19. Hallituksen esitys eduskunnalle laeiksi Euroopan unionin hiilirajamekanismia koskevan asetuksen toimeenpanosta ja Tullin hallinnosta annetun lain 2 §:n muuttamisesta

Hallituksen esitysHE 52/2023 vp
Valiokunnan mietintöTaVM 13/2023 vp
Ensimmäinen käsittely
Ensimmäinen varapuhemies Paula Risikko
:

Ensimmäiseen käsittelyyn esitellään päiväjärjestyksen 19. asia. Käsittelyn pohjana on talousvaliokunnan mietintö TaVM 13/2023 vp. Nyt päätetään lakiehdotusten sisällöstä. — Yleiskeskustelua, edustaja Kettunen poissa. Edustaja Saramo paikalla, olkaa hyvä. 

Keskustelu
20.32 
Jussi Saramo vas :

Kiitos, arvoisa puhemies! Yritän nyt säästää kaikkien aikaa, mutta tämä on itselle hyvin tärkeä asia. Olin joskus vastuussa vasemmistoliiton poliittisten ohjelmien tekemisestä, ja silloin — tässä on jo melkein 15 vuotta mennyt — me nostettiin ensimmäisenä puolueena nämä hiilitullit vaatimukseksi vastineena siihen, että me halusimme kiristää päästöjä, halusimme paljon merkittävämpiä päästövähennyksiä kuin mihin oltiin valmiita. Muistan silloin, että kaikissa puolueissa sitä vastustettiin, koska tämä olisi vapaan kaupan vastaista, ja jopa tiukempia päästövähennyksiä kannattaneet sanoivat, että ei, että kyllä päästökauppa hoitaa. Päästökauppa on sinänsä lähes yhtä toimiva järjestelmä kuin hiiliverot olisivat, mutta kummalla tahansa se toteutetaan, niin siellä on aina se alueen ulkopuolelle menevä hiilivuoto siinä tilanteessa, että kiristetään niitä päästörajoja merkittävästi. Tähän aina todettiin, että no, mutta ei ole hiilivuotoa todettu. Niin, hiilivuotoa ei todettu niin kauan, kun sai halvalla päästöoikeuksia. Mutta nyt kun päästöoikeudet aidosti alkavat olemaan arvokkaita ja toivottavasti jatkossa olisivat vielä arvokkaampia, niin hiilitulleilla me voidaan suojella suomalaista ja eurooppalaista teollisuutta — meillä tulee olemaan toivottavasti tässä vaikkapa päästötöntä terästeollisuutta ja niin edespäin — eli sitä, että on maailman puhtaimmat järjestelmät käytössä. Ja sillä, että me suojataan omiamme ja asetetaan nämä hiilitullit, me myös painostetaan muita ottamaan ne käyttöön. 

Tämä esitys on tietysti kaukana täydellisestä, ja maailmankaupassa on tässä vielä ongelmia, mutta nyt kun tämä tämmöinen fukuyamalainen 90-luvun historian loppu on onneksikin hylätty siinä mielessä, että on ymmärretty, että vapaat markkinat eivät hoida moniakaan asioita ihmisen tai ympäristön hyväksi, niin nyt sitten vihdoin, aivan liian myöhään, ollaan tässä etenemässä. Ilolla olen huomannut, että tässä asiassa esimerkiksi perussuomalaiset sittemmin tulivat vasemmistoliiton linjoille. Tosin nyt en tiedä, mikä heidän tämänhetkinen kantansa on. Kokoomuksenkin puoluekokouksessa, huomasin, oli jossain vaiheessa todettu, että näitä pitäisi selvittää. Lähti semmoinen vyörymä liikkeelle, että nähtiin, että ilmastonmuutos aidosti uhkaa kaikkia meitä, koko maailmaa, ja se on talouden ja kaiken olemassaolon kannalta hyvin vaarallinen asia. Sen takia juuri nämä järjestelmät, joissa ei pelkästään uhriuduta itse ja sanota, että me tehdään, vaan ajetaan kaikki muutkin tekemään, ovat ne, joilla maailma saadaan muuttumaan, ja toivottavasti emme ole liian myöhässä. — Kiitoksia. 

Yleiskeskustelu päättyi. 

Eduskunta hyväksyi hallituksen esitykseen HE 52/2023 vp sisältyvien 1. ja 2. lakiehdotuksen sisällön mietinnön mukaisena. Lakiehdotusten ensimmäinen käsittely päättyi.